Richelieu Hardware BP8740160195 6 5/16-inch (160 mm) Center-to-Center Brushed Nickel Modern Cabinet and Drawer Finger Pull Handle for Kitchen, Bathroom, and Furniture
★★★★★ 4.7 32 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by ib-langenthal.ch
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
The smooth lobe and tapered ends of this pull add a subtle and modern appeal to your furniture and cabinetry. Please note that the screws included with the products are a standard size of 1 in (25 mm) length, quadrex, pan head. They will fit with most of the popular melamine thicknesses, which range between 5/8 in to 3/4 in (16 mm to 19 mm).
  • Contemporary cabinet and drawer handle for kitchens and bathrooms
  • Center to Center measurement (distance between the drill holes): 6 5/16 in (160 mm)
  • Length (from left to right): 14 5/8 in (370 mm) | Width (top-to-bottom): 9/16 in (15 mm) | Projection (front to back): 13/16 in (20 mm)
  • Finish: Brushed Nickel, made of Zamak
  • Sold per unit, mounting hardware is included for an easy installation (8/32 screws)
UPC 773199643623
Color Brushed Nickel
Shape Arch & Bow
Brand Name Richelieu
Item Depth 0.8125 inches
Metal Type Iron
Style Name Brushed Nickel
Unit Count 1.0 Count
Handle Type Pull Handle
Item Weight 6.4 ounces
Finish Types Brushed
Manufacturer Richelieu Hardware
Model Number BP8740160195
Material Type Metal
Item Type Name Traditional Forged Iron Pull - 0950
Exterior Finish Iron, Nickel
Handle Material Metal
Number of Items 1
Additional Features Easy to Install
Included Components 1 pull and screws
Indoor Outdoor Usage Indoor
Center To Center Spacing 6.38 Inches
Manufacturer Part Number BP8740160195
Specific Uses For Product Cabinets
Handle Attachment Mechanism screw
Global Trade Identification Number 00773199643623
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.7 out of 5
★★★★★
32 ratings | 13 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
86% (28)
4 stars
2% (1)
3 stars
1% (0)
2 stars
1% (0)
1 star
10% (3)