Ground Resistance Tester ETCR2000A 0.01-200ohm High Precision Practical Clamp Ground Resistance Tester,Accuracy Class: ±(1%+0.01Ω)~±(2%+1Ω)(ETCR2000A)
★★★★★ 4.9 50 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by ib-langenthal.ch
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
ETCR2000A/2000/2000C Clamp Earth Resistance Tester◆ Product Function◆ Earth resistance measurement, loop resistance measurement,grounding down leads leakage current measurement, judge ground fault. ◆ Product features◆ 1. Non-contact measurement that safe and fast. When measuring the loop earth system, no need to disconnect the grounding down leads, no need with auxiliary grounding electrode, save time and more effect. ◆ 2. Clamp Earth Resistance Tester can measure the ground fault which can’t be measured by traditional method, and apply in the situation where traditional methods cannot measure. ◆ 3. Have functions of audible and visible alarm, data memory, data hold◆ Technical Specification◆ ETCR2000A Clamp Earth Resistance Tester Resistance Range 0.010Ω-200Ω◆ ETCR2000 Clamp Earth Resistance Tester Resistance Range 0.010Ω-1000Ω◆ ETCR2000C Clamp Earth Resistance Tester Resistance Range 0.010Ω-1000Ω Current Range --0.00mA -30A◆ Resistance Measurement Accuracy (23℃±5℃,75%rh) ◆ Range Resolution Accuracy◆ 0.010Ω-0.099Ω 0.001Ω ±(1%rdg+0.01Ω)◆ 0.10Ω-0.99Ω 0.01Ω ±(1%rdg+0.01Ω)◆ 1.0Ω-49.9Ω 0.1Ω ±(1%rdg+0.1Ω)◆ 50.0Ω-99.5Ω 0.5Ω ±(1.5%rdg+0.5Ω)◆ 100Ω-199Ω 1Ω ±(2%rdg+1Ω)◆ 200Ω-395Ω 5Ω ±(5%rdg+5Ω)◆ 400Ω-590Ω 10Ω ±(10%rdg+10Ω)◆ 600Ω-1000Ω 20Ω ±(20%rdg+20Ω)◆ Current Measurement ◆ Accuracy (23℃±5℃,75%rh) (Only C type)◆ 0.00mA -9.95mA 0.05mA ±(2.5%rdg+1mA)◆ 10.0mA -99.0mA 0.1mA ±(2.5%rdg+5mA)◆ 100mA -300mA 1mA ±(2.5%rdg+10mA)◆ 0.30A-2.99A 0.01A ±(2.5%rdg+0.1A)◆ 3.0A-9.9A 0.1 A ±(2.5%rdg+0.3A)◆ 10.0A-19.9A 0.1 A ±(2.5%rdg+0.5A)◆ 20.0A-30.0A 0.1A ±(3%rdg+1A)◆ Power Supply DC: 6V ( 4 PCS of LR6 Alkaline batteries) ◆ Clamp Size 55mmX32mm◆ Tester Size 275mm(L)X85mm(W)X56mm(H) ◆ Weight 995g◆ LCD Screen 4 Digits LCD display, ◆ Screen : 47mm(L)×28.5mm(W) ◆ Data Memory 99 Groups◆
  • Earth resistance measurement, loop resistance measurement
  • Grounding down leads leakage current measurement,judge ground fault
  • Non-contact measurement that safe and fast
  • Have functions of audible and visible alarm, data memory, data hold.
  • Clamp Earth Resistance Tester can measure the ground fault
Color Black
Model EC-ETCR2000A
Brand Name ETCR
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 1 Kilograms
Manufacturer Guangdong ETCR Electronic Technology CO.,Ltd
Power Source Battery Powered
Item Dimensions 11.81 x 7.87 x 5.91 inches
Specification Met CE
Included Components ETCR2000A
Warranty Description one Year
Upper Temperature Rating 60 Degrees Celsius
EU Spare Part Availability Duration 1 Years
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.9 out of 5
★★★★★
50 ratings | 21 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
89% (45)
4 stars
1% (1)
3 stars
0% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (5)